על הבלוג

בלוג זה שואל - מהו השלב הבא של ההתארגנות האנושית? 
כיצד ניתן לשנות את המערכות החברתיות שלנו כך שהן משרתות את כל בני האדם והפלנטה, ועונות על כמה שיותר צרכים?

החזון שמוצג כאן הוא בעל 3 מאפיינים חשובים:
* חזון רדיקלי: כלומר, לא חזון חסר שאפתנות שרק שם פלסטר על הבעיה, אלא כזה שמטפל בשורש הבעיה (המילה "רדיקלי" משמעותה "שורשי").
* חזון פרקטי: כלומר, לא חזון אידיאלי שאינו קשור לאילוצי המציאות ודורש בנייה מחדש של החברה, אלא חזון שהוא בר-מימוש כבר היום דרך משאבים קיימים, שניתן לדמיין אותו מהיכן שאנחנו: השלב הבא. חזון שמבוסס באינספור מחקרים, ניסויים, דוגמאות מעוררות השראה מרחבי העולם וראיונות אישיים עם חלוצים מארה"ב ועד הודו ודרום אפריקה.
* חזון אינטגרטיבי: כלומר, לא חזון שמטפל בצרכים מסוימים על ידי הזנחה של צרכים אחרים, או עובד עבור קבוצות מסוימות על ידי התעלמות מקבוצות אחרות, או חזון שמנציח מלחמה בין עמדות ואידיאולוגיות, אלא חזון ששואב את החכמה מכל צד, דואג לכל הצרכים והופך את המלחמות הקוטביות למיושנות וחסרות רלוונטיות.

הבלוג מתמקד בארבע מערכות חברתיות שמהוות את "מערכת ההפעלה" של ההתארגנות האנושית:
* מערכת הממשל הדמוקרטית: איך כחברה אנחנו מקבלים החלטות?
* מערכת העסקים: איך כחברה אנחנו מניעים משאבים כך שיענו על צרכים?
* מערכת המשפט והצדק: איך כחברה אנחנו פותרים קונפליקטים ומטפלים בפגיעות?
* מערכת החינוך: איך כחברה אנחנו מעבירים את הידע שלנו לגבי ההתארגנות האנושית הלאה?

המאמרים בבלוג הזה, שייאספו לספר, מדגימים בפירוט מה אפשרי בכל המערכות האלו יחד, כך שניתן לטעום את השלב הבא המרגש שאליו אנו צועדים. למרבה הצער, ההתקדמויות המרגשות ביותר שמתרחשות כרגע בעולם אינן ידועות לציבור. המאמרים חושפים את פריצות הדרך הגדולות ביותר בהתארגנות האנושית ברחבי העולם, וכיצד הן מתכנסות יחד עם עשרות שנות מחקר בתחומי הסוציולוגיה, פסיכולוגיה, משפט, קרימינולוגיה, יישוב סכסוכים, גישור, משא ומתן, דמוקרטיה, חינוך, ניהול, עסקים, מוטיבציה, חשיבה מערכתית ועוד - ומצביעים יחד על אותו עתיד פוטנציאלי. עתיד עם יותר אוטונומיה, יותר שיתוף פעולה, יותר השתתפות, יותר רווחה ויותר שגשוג לכולם.